NEWS

Články

Světýlko

Člen Conie mluví o Daveym. Je fanouškem řadu let.

 

Přátelé, rád bych napsal pár slov o člověku, kterého si nesmírně vážím. Byl jsem vyznán, abych popsal své první setkání s Daveym Johnstonem po fanouškovské strance, ale tady není jen tato věc, proč tento muž patří u mne mezi lidi, kterých si nesmírně vážím. Je tu i věc zcela jiná. Nejsem žádný dobrý vypravěč, ale pokusím se to popsat, tak aby jste to pochopili.

Setkal jsem se s Daveym Johnstonem poprvé na přelomu 80 a 90 let, kdy už hrál jako doprovodný kytarista megastar Eltona Johna. Tehdy ještě s Dee Murrayem, a naprosto mne uchvátil, nikdy jsem neviděl takové citové a srdeční nasazení jako u Daveyho při hře na strunné nástroje. Brzy jsem poznal, že neovládá jen dvě neznámější a nejpoužívanější kytary (elektrickou a akustickou), ale že ovládá snad všechny strunné nástroje, které znám, přidejme pro ilustraci např. mandolínu a banjo. 

Davey mne od počátku dokázal pomoci hraním na strunné nástroje od depresí a různých stavů beznaděje, v kombinaci s Eltonovou fascinující hudbou to byl přímo nadpozemský balzám na duši a stále je, nic se nezměnilo. Ale, to je právě to, nic se nezměnilo. Davey dobíjí tisíce posluchačů pozitivní energií, dodává sílu a naději, je světlem v temnotě druhých lidí, stále, pořád. Já až do doby před několika málo lety, v podstatě velmi nedávno jsem se dozvěděl, jaký byl jeho osud. 

Když zemře blízká osoba, je to vždy tragédie, srdce bolí a těžko se nachází síla ještě nějak, i jen slovem pomáhat druhým. Možná to znáte, já moc dobře. Zažil jsem to několikrát. Ale nic takového se nemůže rovnat s tím, když rodič přežije vlastní dítě. Zatímco Daveym dál dobíjel pozitivní energií a obveseloval srdce posluchačů, vracel naději a sílu pokračovat jako předtím, čelil on sám neuvěřitelné bolesti, přežil 10 letého syna, nešťastnou náhodou spadl do bazénu a utopil se. 

Tohle já moc obdivuji, dokázat i přes takovouto osobní, rodinnou tragédii být stále světýlkem v temnotách druhých a nabiječkou pro pokračovaní, věření naděje, je vzácné a neuvěřitelně těžké. Je to něco před čím pokorně padám na kolena. Toto dokazuje upřímnost Daveyho hraní, jeho neuvěřitelnou duševní sílu.

Davey Johnstone pro mne není jen báječný, fenomenální kytarový mág, ale také velmi moudrý a duševně silný člověk. Děkuji Bohu za to že ho znám. Kdybych měl vybrat jednoho jediného člověka z hudebního nebe pro svatořečení nejspíše by to byl právě Davey, symbol síly, světla v temnotě a otcovství.